22 lutego 2016 w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez przedstawicielki Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) na temat cyberprzestępczości. Na początku pani Anita Lorek przybliżyła uczelnię, w której imieniu występowała, prezentując różnorodne kierunki WSZOP- u zarówno na Wydziale Nauk Technicznych, jak i Wydziale Humanistyczno-Społecznym.

Następnie oddała głos pani Joannie Czechowskiej, która budziła szczególne zainteresowanie dzięki swojej roli w popularnym kryminalistycznym serialu telewizyjnym W11. Serialowa pani nadkomisarz opowiedziała o zagrożeniach czyhających przy codziennym użytkowaniu z kont internetowych (bankowych, emaili, itp.), odnosząc się do znanej nam wszystkim akcji ,,karniak za niewylogowywanie się z facebooka”. Stwierdziła, iż poniekąd uczy nas przezorności przed zostawianiem włączonych kont gotowych na atak hackerów.

Zwróciła także uwagę na fakt, że cyberprzestępczość to także cyberprzemoc, czyli tzw. hejt czy stalking, którego liczba ofiar wzrasta. Stają się nimi osoby względnie słabe, zaś po drugiej stronie zasiada bardzo często zakompleksiona grupa, która razem czuje się silniejsza. Jednak pani Joanna uświadomiła nas, że od niedawna istnieje przepis w kodeksie karnym, dzięki któremu nie jesteśmy ani bezbronni, ani bezkarni.

Wyraziła również zaniepokojenie, że współcześnie swoje życie umieszczamy online, co może zostać wykorzystane przeciwko nam. Bywa, że zagrożenia nieraz stwarzamy sobie sami, bez udziału innych osób, poprzez nadmierne korzystanie z komputera, telefonu, co prowadzi do uzależnienia, dlatego pani Czechowska z aprobatą wyraziła się o pomyśle prof. Cisińskiego, aby wtorek 23 lutego był dniem bez telefonu w klasie Im. Okazuje się bowiem, iż z wszystkich dobrodziejstw cywilizacyjnych można korzystać, byle rozsądnie i z umiarem.

Małgorzata Janeczko, klasa Im