articles: studio-nagran.jpg

Udało się!
11 lutego 2009 r. licealiści Wyspiana wraz z psychologiem szkolnym Beatą Bukowską-Jurą i Dagmarą Targosz (bibliotekarzem) zwiedzili rozgłośnię Polskiego Radia Katowice.

Oprowadzającym po studiu nagrań i rozmaitych zakamarkach rozgłośni był legendarny Masztalski – twórca i odtwórca tej postaci – Aleksander Trzaska. Jak się okazało w towarzystwie tego satyryka było nam i śmiesznie, i ciekawie. Przyszli dziennikarze dostali wiele, doprawdy cennych wsazówek “z pierwszej ręki” – jak radzić sobie w przyszłości w tym zawodzie, co wolno, co trzeba, a czego broń Boże … Jeśli ktoś się zastanawiał, czy chce mieć w przyszłości cokolwiek z radiem wspólnego – wiele się tu mogło w tej kwestii rozjaśnić…

Dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy.
Byliśmy w studiach w trakcie nagrań audycji radiowych (na żywo!!!), eksperymentowaliśmy z głosem w dźwiękoszczelnej sali nagrań dla zespołów muzycznych (niedawno nagrywał tam swą płytę zespół Myslovitz). Testowaliśmy też muzealne “dzwonki” dające sygnał rozpoznawczy katowickiej rozgłośni. Oczywiście zwiedziliśmy także archiwum – pełne taśm i płyt z innej epoki. A przy okazji anegdoty i historyjki o miejscach i ludziach sypały się naszemu przewodnikowi jak z rękawa…

Tomik dowcipów Masztalskiego i historia Rozgłośni Polskiego Radia Katowice w zgrabnej książeczce, czyli pamiątki, które z dedykacjami Masztalskiego przywieźliśmy z tej wizyty – są dostępne w szkolnej bibliotece.

articles: na_zywo.jpg

articles: archiwum.jpg

articles: kowadlo.jpg

articles: napis.jpg

articles: dzwiekoszczelna.jpg

articles: wszyscy.jpg

Specjalne podziękowania dla Rafała Drabka – dziś redaktora muzycznego Radia Katowice, a kiedyś kolegi ze studenckiego Radia Egida – za to, że kiedyś to on dźwigał “Marantza” (a ja tylko mikrofon), a teraz znalazł mnie po 15 latach na stronie szkoły i natchnął pomysłem tej wycieczki, która – mam nadzieję – stanie się coroczną tradycją Wyspiana.

Beata Bukowska-Jura