Pod koniec kwietnia Oliwia Szyjota z kl. 3c i Martyna Oczko z kl. 3p wzięły udział w etapie centralnym Olimpiady Filozoficznej. Zadania polegały na obronie pracy naukowej oraz analizie wybranego tekstu filozoficznego. W wyniku tej kwalifikacji okazało się, że Oliwia Szyjota ostatecznie zdobyła tytuł Laureatki Olimpiady Filozoficznej, natomiast Martyna Oczko uzyskała tytuł Finalistki Olimpiady Filozoficznej.

 

Martyna Oczko w etapie szkolnym napisała esej podejmujący problem źródeł zła w filozofii starożytnej, natomiast Oliwia Szyjota zajęła się zupełnie odmiennym zagadnieniem – szukała odpowiedzi na pytanie, czy rozwój sztucznej inteligencji przyczynia się do zepsucia, czy poprawy obyczajów. Obie te prace najpierw dały dziewczynom awans do etapu okręgowego, a znakomicie napisane testy wiedzy i rozprawki pozwoliły im awansować do etapu centralnego.

W etapie centralnym, który odbywał się zdalnie, każda z uczennic rozmawiała o swojej pracy ze specjalnie do tego celu powołaną komisją naukowców i próbowała ich przekonać do swoich założeń, co, jak widać, bardzo się udało.

Obu uczennicom serdecznie gratulujemy!

Wacław Front, opiekun naukowy Olimpiady Filozoficznej