Z dumą informujemy, że uczeń klasy 3b Karol Łanocha został finalistą 68. Olimpiady Chemicznej. Dzięki temu osiągnięciu Karol uzyskał zwolnienie z egzaminu maturalnego z chemii z wynikiem 100%.

 

Zawody Olimpiady Chemicznej składają się z trzech etapów. Etap I i II organizują Komitety Okręgowe. Karol pomyślnie przeszedł dwustopniowe eliminacje i awansował do etapu centralnego z 7. lokatą w kraju. Zawody finałowe zostały przeprowadzone pod koniec marca w Warszawie. Podczas dwudniowych zmagań Karol musiał zmierzyć się częścią teoretyczną i laboratoryjną. W części praktycznej zadania dotyczyły analizy związków kompleksowych oraz wyznaczania stałych dysocjacji kwasów. Część teoretyczna to rozwiązywanie zadań dotyczących struktury związków uranu, fotochemicznej cyklizacji peptydu, syntezy związku odpowiedzialnego za lecznicze właściwości szałwii, datowania radioaktywnego oraz barwy związków kompleksowych miedzi.

Kolejnym sukcesem Karola jest zwycięstwo w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Ponadto Karol został laureatem I stopnia Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z chemii.

Gratulujemy Karolowi ogromnych sukcesów i oczywiście bardzo życzymy kolejnych!