21 listopada klasy IIh i Id uczestniczyły w wykładzie pt. „Ignorantia iuris nocet” w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Zajęcia przeprowadzili sędzia miejscowego Sądu Rejonowego p. Mariusz Grążawski i mgr Mariusz Kuliński, podinspektor Policji w stanie spoczynku.

Wykładowcy podjęli zagadnienia dotyczące prawa i przytoczyli jego zastosowanie w życiu codziennym. Uczniowie poznali również podstawowe formy zachowania bezpieczeństwa podczas zawierania umowy czy też obrony przed oszustwem. Ze strony p. Kulińskiego młodzież usłyszała także o zatrzymaniach, przepisach oraz nieco o rozprawie sądowej. Wykładowcy wskazali również typy osób, które mają związek z poszczególnymi sytuacjami, co poszerzyło wiedzę naszych uczniów i zakres ich umiejętności logicznego rozpoznawania sprawców. Zainteresowanie młodzieży wzbudził styl prowadzenia prezentacji, więc  chętnie włączała się w dyskusję oraz zadawała pytania. Co więcej, na każde z nich otrzymywano rozbudowaną odpowiedź, popartą ciekawymi przykładami oraz argumentami. Przytaczane sytuacje obejmowały wszelakie dziedziny.

Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej z pewnością wzbogaciła uczniów obecnych na wykładzie o szczególną ostrożność, dokładność w podejmowaniu decyzji i zagadnienia dotyczące spraw prawnych. O możliwość dotarcia na wykład i opiekę nad uczniami zadbały panie Anna Zielonka i Joanna Podwika, za co serdecznie dziękujemy.

Gabriela Zajączek, kl. IIh