W piątek 7 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień był także symboliczną chwilą przekazania sztandaru przez uczniów klas czwartych nowemu pocztowi sztandarowemu, składającemu się z przedstawicieli klas trzecich. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie naszej szkoły mieli więc okazję zobaczyć zarówno nowy, jak i stary przedwojenny sztandar, który zaginął w czasie II wojny światowej. Jednak w 1987 roku niespodziewanie powrócił do Kęt. Całą historię wyjątkowego powrotu mogli usłyszeć uczniowie klas pierwszych, którzy dopiero poznają 92-letnią historię naszego liceum.
Niesamowite wrażenie wywarł montaż słowno – muzyczny, zatytułowany: Przyszłość należy do tych, którzy umieją o swe prawo walczyć, w wykonaniu uczniów klas Id i IIb. Zainscenizowali oni dwa historyczne wydarzenia: podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową w Lasku Compiègne oraz przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną w Warszawie. Przypomnieli także wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie dążenia Polaków do niepodległości, a także przedstawili losy ojców polskiej niepodległości, podkreślając wartość słów: wolność i ojczyzna. Na zakończenie z dumą i radością powtórzyli za swoimi przodkami: Polonia Restituta!
W tym wyjątkowym dniu został dwukrotnie odśpiewany przez nauczycieli i uczniów naszego liceum Mazurek Dąbrowskiego. Najpierw podczas akademii w sali gimnastycznej, a później na szkolnych korytarzach o godzinie 11:11. W ten sposób po raz kolejny szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu 2025.
Możemy zatem z dumą rzec, że godnie uczciliśmy Niepodległą. Nasze uroczyste świętowanie 11 listopada sprawia, że nie sposób zapomnieć o ludziach, dzięki którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała suwerenność.
Warto dodać, że za przygotowanie akademii odpowiedzialnych było wiele osób z klas Id i IIb. Scenariusz napisały: Katarzyna Seniów (Id) i Berenika Ślęczka (IIb). Uznanie należy się również konferansjerom, wszystkim osobom występującym na scenie oraz odpowiedzialnym za dekorację i oprawę muzyczną. Wydarzenie nie odbyłoby się bez pomocy wychowawców obu klas: p. prof. Jolanty Szlachetko i p. prof. Sylwii Kusak, które czuwały nad jego organizacją, za co serdecznie dziękujemy.
W imieniu organizatorów
Berenika Ślęczka z kl. IIb




