Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.

C.K.Norwid

 

Dla wielu jednym z wyznaczników współczesnego patriotyzmu jest odpowiedni stosunek do symboli narodowych, do wydarzeń istotnych dla naszych przodków, dla Polski. Konstytucja 3 maja to niewątpliwie jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze wydarzenie patriotyczne.  Mieli tego świadomość posłowie na pierwszy po odzyskaniu wolności Sejm Ustawodawczy, ustanawiając rocz­nicę jej przyjęcia świętem państwowym, mieli posłowie na Sejm w roku 1990, przywracając to święto.

W Wyspianie co roku upamiętniamy to wydarzenie sprzed lat, przygotowując m.in. uroczystą akademię. Obecnie sytuacja nie pozwala nam na taki sposób świętowania, dlatego przypomnijmy sobie okoliczności uchwalenia tej ustawy przybliżone na stronie Muzeum Historii Polski

https://muzhp.pl/pl/e/1140/uchwalenie-konstytucji-3-maja

 

Pamiętajmy także o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święcie wprowadzonym na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Wywieśmy wówczas nasze narodowe barwy, by pokazać nasz związek z tradycją, z polskością.