1 października w murach Wyspiana odbył się szkolny etap kolejnej, ósmej już edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Ten wyjątkowo trudny konkurs ortograficzny o zasięgu ogólnopolskim ma w naszej szkole kilkuletnią tradycję i zasłużoną renomę.

W tegorocznej edycji wystartowało 23 uczniów reprezentujących wszystkie poziomy nauczania – od pierwszoklasistów po maturzystów. Niełatwe dyktando udało się jednak pokonać wszystkim, a sześcioro uczniów zdobyło tak wysokie wyniki, że komisja wojewódzka zakwalifikowała ich do finału, który 28 października miał odbyć się w Krakowie. Są to: Karol Łanocha z 2b (97 punktów), Przemysław Schimke z 3m (93 p.), Patryk Hoder z 1ab (92,5 p.), Agnieszka Okrzesik z 3m (92,5 p.), Oliwia Szyjota z 2c (86 p.) i Julia Kubicka z 2b (85 p.).

Jednak “sytuacja konkursowa”, jak i sytuacja epidemiczna są bardzo dynamiczne. Organizatorzy przełożyli finał na początek 2021 roku. Nie mamy na to żadnego wpływu, finalistom pozostaje czekać… oraz przez najbliższe kilka miesięcy ćwiczyć ortografię i poznać wszystkie zasady i reguły ortograficzne.

W imieniu zespołu polonistów finalistkom i finalistom serdecznie gratuluję sukcesu i życzę powodzenia w ścisłym finale.

W. Front