W czwartek 18 czerwca uczniowie klas 2h, 1p, 1g i 1bd wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym – dyskusji online z autorami i twórcami przedstawienia części III „Dziadów” Adama Mickiewicza teatru „Wierszalin”.

Mający swoją siedzibę w Supraślu na Podlasiu „Wierszalin” to wyjątkowe zjawisko na mapie polskiej kultury. Odwołując się do teatralnych dokonań Grotowskiego czy Kantora, teatr zyskał międzynarodową sławę, goszcząc w wielu miejscach światowej tradycji teatralnej – m.in. w Tokio, Chicago, Nowym Jorku, Toronto, Londynie, Sydney, w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. „Wierszalin” to trzykrotny laureat prestiżowej nagrody „Fringe First” przyznawanej na słynnym festiwalu teatralnym w Edynburgu, z kolei w 1998 roku zespół otrzymał Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.
Podczas spotkania nieco onieśmieleni sławą artystów rozmawialiśmy o przedstawieniu „Wierszalina” pt. „Dziady – Noc Druga”, które uczniowie obejrzeli wcześniej w postaci zapisu live z realizacji spektaklu. Artyści i aktorzy, m.in. Piotr Tomaszuk (Guślarz), Dariusz Matys (ks. Piotr)  czy Rafał Gąsowski (Konrad) przedstawili nam historię inscenizacji „Dziadów” na scenach polskich, odnieśli się do swojego spektaklu, opowiedzieli o tworzeniu roli, strategiach gry aktorskiej, inspiracjach muzycznych i scenograficznych ich przedstawienia oraz interesująco odpowiadali na pytania naszych uczniów.

Spotkanie zostało zrealizowane przez teatr „Wierszalin” w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki współpracy Wyspiana z fundacją „Gotowi Do Działania”, za co serdecznie w imieniu szkoły dziękuję, licząc na wspólną realizację kolejnych ciekawych projektów.

Fotografia pochodzi z materiałów internetowych teatru.

Wacław Front