W dniach od 20 do 22 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły mieli niezapomnianą okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej na wielu polskich uczelniach wyższych. W zasadzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Do wyboru były następujące opcje:

– Uniwersytet Jagielloński: biologia, matematyka, geografia, prawo, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy,

– Akademia Górniczo-Hutnicza: informatyka, fizyka,

– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: matematyka z elementami rachunkowości, przedsiębiorczość,

– Uniwersytet Rolniczy w Krakowie: biologia,

– Politechnika Krakowska: chemia.

Osoby, które postanowiły wziąć udział w tym wydarzeniu, wyruszyły w podróż około godziny 15 w piątek 20 maja. Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu w hotelach reszta dnia poświęcona została na sprawy organizacyjne. Wykłady zaczęły się wobec tego dopiero dzień potem. Po ich zakończeniu około godziny 14 i wspólnym obiedzie każda z grup uczestników odwiedziła miejsce powiązane z kierunkiem, na który się zapisali, gdzie mogli jeszcze bardziej rozwinąć swoją wiedzę i zaobserwować wiele ciekawych zjawisk. Biolodzy oraz geografowie odwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chemicy, matematycy i fizycy zwiedzali Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Informatycy z kolei zostali zapoznani z podstawowymi zasadami druku 3D w FabLab, a osoby na prawie i naukach społecznych wzięły udział w grze miejskiej o historycznych zabytkach Krakowa.

Wieczorem każda z grup wróciła do pokoi hotelowych i udała się na spoczynek przed zwieńczeniem całego wyjazdu kolejnymi zajęciami na wybranych uniwersytetach następnego dnia. W niedzielę około godziny 18.00 wszyscy szczęśliwie wrócili do Kęt, zakończywszy tę niezapomnianą przygodę.

Podczas wyjazdu każdy z uczestników miał możliwość poszerzenia swej wiedzy w wybranym kierunku, poznania wielu nowych osób o podobnych pasjach i wzięcia udziału w krótkim konkursie podsumowującym wiedzę po wykładach – a osoby, które napisały go najlepiej, obdarowane zostały drobnymi upominkami. Wszystkie wydarzenia składające się na wycieczkę sprawiły, że zapewne każdy uważa swój udział w przedsięwzięciu za niezwykłe przeżycie oraz rozważa swój ponowny udział w podobnym wyjeździe w przyszłości.

Patryk Hoder, kl. 2ab