W piątek 9 kwietnia klasy geograficzne wzięły udział w kolejnym seminarium popularnonaukowym organizowanym przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu „Taki mamy klimat… Meteorologia i klimatologia dla każdego!” Wykładowca, pan mgr Szymon Poręba, synoptyk z IMGW – PIB poprowadził wykład pod tytułem „Bądź nowoczesny! – aplikacje mobilne o pogodzie”, którego celem było przekazanie najważniejszych informacji o aplikacjach umożliwiających obserwację pogody.

Aplikacje meteorologiczne umożliwiają nam szybki dostęp do informacji o pogodzie na całym świecie. Do ich zalet należą między innymi łatwy dostęp, przystępny w odbiorze sposób prezentacji danych czy też szybkie zorganizowanie danych meteorologicznych pod preferencje użytkownika. Możemy korzystać z danych radarowych, satelitarnych, o burzach, które pomagają w szybkim ostrzeganiu w razie nieprzystępnych warunków pogodowych.

Jednak tak jak wszystko aplikacje te oprócz zalet mają także swoje wady. Należy pamiętać o tym, że nie można brać tych informacji jako pewnik. Trzeba także uważać w górach, gdzie jest słaby zasięg, gdyż dane meteorologiczne mogą być gorszej jakości. Do poprawnego odczytu pogody konieczna jest prawidłowa konfiguracja GPS. Nie wszystkie dane przedstawione w aplikacji sprawdzą się i nie zawsze są one zweryfikowane.

Mimo wszystko aplikacje meteorologiczne umożliwiają nam dostęp do wielu przydatnych danych, a dzięki nim możemy w szybki i łatwy sposób zapoznać się z prognozą pogody dla niemal każdego miejsca na Ziemi.

Wykład, mimo iż nie odnosił się bezpośrednio do typowych geograficznych zagadnień, był dla nas bardzo interesujący i z chęcią wyczekujemy kolejnego spotkania.

 

Barbara Piotrowska, Zofia Bucka kl. II g