Dnia 10 października bieżącego roku w naszej szkole, na dolnym korytarzu w godzinach od 8.00 do 14.00 odbywały się młodzieżowe wybory parlamentarne w ramach projektu “Młodzi Głosują”. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spełnić swój obywatelski obowiązek i poczuć się jak dorośli, którzy mają prawo do decydowania o losie swojego państwa.

Program organizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Cel tej akcji stanowiło zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

Uczniowie każdej klasy mogli z własnej woli podjąć decyzję na podstawie swojej wiedzy oraz intuicji. Przeprowadzenie wyborów w środowisku szkolnym, jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości pozwala kształtować nawyk głosowania, brania udziału w życiu publicznym i decydowania o losach państwa. Wszyscy z zainteresowanych mogli oddać głos na jeden z pięciu komitetów wyborczych w okręgu nr 12 oraz przygotować się do przyszłego podejmowania decyzji i realizowania czynnego prawa wyborczego. Dzięki temu młodzi ludzie nauczą się, na co należy zwracać uwagę przy faktycznym wyborze i czym się kierować, podejmując decyzję.

 

Zofia Janeczko