20 marca uczniowie klas IIIa, IIIb, Im, Ig, IIg, IIm uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem – Jerzym Kostrzewą, pt. „Nowa Gwinea okiem podróżnika”. Nasz gość zdobył liczne szczyty, m.in. Denali (McKinley), Aconcagua, Kilimandżaro, Elbrus i Puncak Jaya. Podczas swoich podróży zwiedził ponad 60 krajów i dotarł w zakątki, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Podczas wojaży wykonywał pamiątkowe zdjęcia, dzięki którym utrwalił to, co trudno opisać słowami. Poza opowieściami o wędrówkach ten wszechstronny człowiek przybliżył nam inne sfery swojej aktywności, pracował bowiem w hucie szkła w Berlinie, był ratownikiem górskim w Kanadzie oraz instruktorem jazdy na nartach w Austrii.

Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć zarówno o życiu i zwyczajach plemion zamieszkujących Nową Gwineę, jak i o wrażeniach towarzyszących Panu Jerzemu w trakcie jego dalekich wojaży. Mieliśmy również okazję wysłuchać opowieści o plemieniu żyjącym na drzewach. Całość spotkania dopełniały liczne zdjęcia i filmy autorstwa podróżnika, które pozwoliły wyobrazić sobie życie w zupełnie innych warunkach oraz odmiennej mentalności.

Wykład był okazją do poszerzenia naszych horyzontów oraz zdobycia wiedzy, o której nie przeczytamy w podręcznikach do geografii. Nasz gość odkrył przed nami nowe miejsca, do których niełatwo dotrzeć.

Aleksandra Kocemba, II g