W piątkowy wieczór 5 listopada uczniowie (z klas: IId, IIc, IIIa, Ib, IIId, IIIp, IIIg) wraz  z opiekunami (p. prof. J. Szlachetko, p. prof. S. Kusak, p. prof. K. Bogacz) mieli przyjemność wybrać się do krakowskiego Teatru STU na spektakl „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.

Przedstawienie opowiada historię Anieli oraz Klary, które składając tytułowe „śluby panieńskie”, sprzeciwiają się wobec woli rodziców o ich  zamążpójściu oraz ranią uczucia swoich wielbicieli – Gustawa oraz Albina. Od tej pory rozpoczyna się dynamiczna rozgrywka między płcią męską a żeńską. Intrygi i inne zamiary obu stron wpływają na cały bieg historii   i mają zaskakujące, często zabawne, konsekwencje. Relacje między chytrością mężczyzn a nieugiętością kobiet nabierają w tym spektaklu ponadczasowego wymiaru. Komedia pokazuje, że pomimo różnic, które nas dzielą, miłość zawsze wygrywa.

Spektakl wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Intrygująca scenografia, wspaniała oprawa muzyczna, ale przede wszystkim profesjonalna gra aktorka (Marii Seweryn, Grzegorza Mielczarka, Marka Litewki) miały ogromny wpływ na przebieg wydarzenia. Widownia, która znajdowała się wokół sceny, pozwoliła wszystkim widzom poczuć się częścią tej burzliwej, ale radosnej, tryskającej humorem historii.

Każdy z uczestników mile zapamięta ten wyjazd. Zapamięta też wspólne zdjęcie z p. Marią Seweryn, która wcieliła się w rolę pani Dobrójskiej. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli odwiedzić Teatr STU i przeżyć kolejną historię… Może to być komedia miłości i intrygi w Fredrowskim stylu!

Milena Rusek z kl. IId