W czwartek 22 marca 2018 roku uczniowie klasy Ig pod opieką prof. Beaty Tobijasiewicz i prof. Joanny Podwiki wzięli udział w wykładzie w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Tematyką spotkania były zagrożenia i korzyści z modnego obecnie korzystania z siłowni oraz klubów fitness. Wykład został wygłoszony przez lekarza medycyny Wacława Rudnickiego, który jest jednocześnie sportowcem. Mogliśmy więc wysłuchać fachowej wiedzy medycznej połączonej z doświadczeniem kulturysty i trójboisty.

Na wstępie wykładowca zaprezentował zalety chodzenia na siłownię. Bez wątpienia można stwierdzić, iż istnieje wiele korzyści zdrowotnych płynących z tego typu aktywności fizycznej. Wskazał jednak także liczne zagrożenia. Jednym z nich może być nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń, co może prowadzić do poważnej kontuzji, zwłaszcza w młodym wieku. Najpoważniejszym ryzykiem są jednak wszelkiego rodzaju suplementy i substancje wspomagające. Większość z nich jest wypuszczana na rynek bez badań i tak naprawdę nie wiadomo, czy w ogóle pomagają, a u wielu osób mogą wywołać poważne skutki uboczne.

Kolejnym poruszonym aspektem były blogi oraz strony trenerów personalnych. Okazuje się, że nie wszyscy proponujący swoje usługi są wystarczająco kompetentni. Poradzono nam, aby korzystać wyłącznie z wiedzy trenerów zatrudnionych na siłowniach, ponieważ oni posiadają wykształcenie i doświadczenie, dzięki czemu zaproponowany trening będzie najodpowiedniejszy dla konkretnego ćwiczącego.

Wykład pozwolił nam również zrozumieć, że nie zawsze lepsze efekty uzyskamy poprzez ciągłe ćwiczenie. Zbyt częste trenowanie może mieć skutki przeciwne do oczekiwanych. Wszystko należy robić z umiarem i rozwagą, bowiem organizm potrzebuje również czasu na regenerację.

Dzięki teorii przeplatanej z wydarzeniami z własnego życia wykład stał się dla nas na pewno niezapomnianą lekcją. Teraz na pewno będziemy podchodzić do tych działań z większą świadomością i rozwagą.

Julia Dudziak kl.Ig