W czwartek 10 października w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Kino Szkoła”. Wzięli w niej udział uczniowie udział klas 1C i 1D. Podczas tych ciekawych mini-wykładów z klasyki filmowej mogliśmy się sporo dowiedzieć o polskim kinie. Tematem przewodnim zajęć były motywy malarskie w filmach Andrzeja Wajdy.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem o historii filmów, a następnie przedstawione zostały fragmenty ,,Skyfall”, w związku z którym prowadzący poruszył kwestie oświetlenia (malowania światłem) i odpowiednich kadrów, które wpływają na określony klimat produkcji.

Zasadniczą częścią warsztatów była twórczość jednego z najbardziej docenianych reżyserów polskiego kina – Andrzeja Wajdy. Jedne z jego najpopularniejszych dzieł filmowych to m.in. ,,Popiół i diament”, „Pan Tadeusz”, „Człowiek z marmuru”, „Wesele” oraz  „Powidoki”. W swoich filmach opierał on wiele scen na dziełach malarzy, takich jak Edward Hopper, Andrzej Wróblewski, Jan Matejko, Jacek Malczewski, czy choćby nasz patron szkoły, Stanisław Wyspiański. Poprzez odzwierciedlanie obrazów wielkich artystów ten utalentowany reżyser nawiązywał do ważnych momentów w historii naszego narodu oraz poruszał tematy egzystencjalne. Podczas zajęć mieliśmy świetną okazję zobaczyć, jak obraz może być tłem dla akcji filmu. Dobrym przykładem takiego dzieła jest film pt. „Wesele”, w którym Wajda przedstawił kulturę chłopską, opierając ją zarówno na dramacie Wyspiańskiego, jak i na motywach malarskich, co pozwoliło doskonale wprowadzić widza w nastrój filmu.

Myślę, że pierwszy wykład akcji „Kino Szkoła” był bardzo interesujący i na pewno będzie nam pomocny na lekcjach języka polskiego. Mogliśmy dowiedzieć się wiele ciekawostek o Andrzeju Wajdzie i jego twórczości, która bardzo przyczyniła się do rozwoju polskiego kina. Dowiedzieliśmy się także sporo informacji na temat roli malarstwa w kinematografii. Uważam, że jest to bardzo cenna lekcja, która na długo zapadnie nam w pamięć. Pozwoli także spojrzeć na każdy kolejny film z innej perspektywy.

Oliwia Szyjota I c, Julia Kaczmarczyk I d