W piątek 4 października uczniowie naszego liceum pod opieką profesorów: p. Barbary Konior, p. Jolanty Szlachetko, p. Elżbiety Zakrzewskiej  wraz z nauczycielami i rodzicami   wyruszyli do Katowic, by wysłuchać koncertu z cyklu „Muzyki dawnej”, który odbywał się       w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

O godzinie 19.00 przybyliśmy na miejsce, zostawiliśmy swoje rzeczy w szatni i udaliśmy się do kawiarenki, gdzie raczyliśmy się kawą i kawałkiem ciasta, mając czas na rozmowę                      z przyjaciółmi.

O godzinie 19.30 zajęliśmy miejsca w sali koncertowej, która bez wątpienia zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, ze względu na walory architektoniczne oraz akustykę. To ona pozwala na usłyszenie dokładnie takiego samego dźwięku we wszystkich miejscach sali.  Projekt wykonał polski architekt – Tomasz Konior.

Podczas koncertu mieliśmy przyjemność wysłuchania utworów trzech klasyków wiedeńskich: Symfonii Es-dur Hob. I/99 oraz Kantaty „Berenice, che fai?” Hob. XXIVa:10 Josepha Haydna, Sceny i arii „Ah! perfido” op.65 Ludwiga van Beethovena oraz Symfonii Es-dur KV 543 Wolfganga Amadeusa Mozarta  w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jarosława Thiela. Wszystkie arie zaśpiewała słynna polska sopranistka pochodzenia ukraińskiego, Olga Pasiecznik, artystka występująca na najważniejszych scenach operowych całego świata. Podziwialiśmy, jak można głosem wyrazić dramatyzm uczuć.

Koncert dostarczył wszystkim wielu emocji i wzruszeń. Tylko muzyka potrafi tak oddziaływać na umysł i serce człowieka! Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Koncert był także okazją do miłego spędzenia piątkowego wieczoru oraz odkrywania piękna muzyki poważnej w miejscu do tego idealnie stworzonym.

Piątkowy wyjazd do NOSPR to dobry początek polonistycznych wojaży po wakacyjnej przerwie!

Alicja Baraniecka, klasa II p