14 listopada klasa językowo-prawna miała szansę zwiedzić Odział Zewnętrzny w Bielsku-Białej Zakładu Karnego w Cieszynie.

Uczniowie naszej klasy w ramach zajęć edukacji prawnej mogli zobaczyć, jak przebiega życie osadzonych i pracowników zakładu karnego. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda wykonywanie kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. Zapoznano nas ze środkami przymusu bezpośredniego, którymi dysponuje służba więzienna. Funkcjonariusze oprowadzili naszą klasę po jednostce. W pawilonie penitencjarnym mieliśmy szansę zobaczyć m.in. celę mieszkalną, ambulatorium medyczne, sale widzeń oraz pola spacerowe.

Funkcjonariusze opowiedzieli nam o zadaniach i obowiązkach, które muszą wypełniać na co dzień. Osoby chętne mogły przymierzyć kamizelki kuloodporne, hełmy oraz inne części wyposażenia funkcjonariuszy. Uczniowie 2h pogłębili swoją wiedzę na temat działania polskiego systemu penitencjarnego. Podczas prelekcji zapoznaliśmy się z podstawowymi obowiązkami funkcjonaruszy SW. Przedstawiono nam kryteria naboru do służby i zachęcono do rozważenia podjęcia studiów w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki.

Naszej wizycie zawdzięczamy bardzo ważną lekcję życia, która dała nam szansę do refleksji nad naszymi czynami i ich konsekwencjami.