W dniach 25 i 26 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach odbyły się Dni Otwarte. Szkoła wykorzystuje w ten sposób szansę na zaprezentowanie swoich zalet uczniom klas ósmych i trzecich gimnazjum. Przybywając do naszego liceum, absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mogli zapoznać się z profilami klas, wśród których z pewnością znajdzie się coś interesującego każdego kandydata. Oprócz podstawowych informacji na temat naszej szkoły goście mogli podziwiać talenty uczniów Wyspiana oraz stanowiska poświęcone najważniejszym aspektom każdego z kierunków kształcenia.

Zaangażowani uczniowie ze wszystkich klas potrafili połączyć swoje zainteresowania z wiedzą na dany temat, dlatego przygotowali stanowiska przyciągające odwiedzających swoim bogactwem. Na gości czekała m.in. prezentacja dotycząca szkoły, w sali nr 12 – stroje i sprzęt wojskowy, wystawa przeznaczona dla pasjonatów historii, którzy oprócz wiedzy ogólnej posiadają wiele zainteresowań, spełniają się w rekonstrukcjach militarnych oraz podążają szlakami historii na Kresy Wschodnie. W sali gimnastycznej ósmo- i trzecioklasiści uczestniczyli w pokazach tanecznych i akrobacyjnych zaprezentowanych przez naszych utalentowanych uczniów.

Młodzież Wyspiana dzięki swojej kreatywności wzięła również udział w nietuzinkowym projekcie i stworzyła w naszej szkole coś, czego jeszcze nigdy dotąd nie było – escape room. Goście Dni Otwartych próbowali swoich sił w wydostaniu się z przygotowanego pokoju zagadek, doskonaląc w ten sposób kreatywne myślenie oraz logiczne łączenie faktów. Z kolei w pracowni geograficznej uczniowie mieli okazję zwiedzania najciekawszych miejsc świata. Poznawali chiński rytuał parzenia herbaty, zagłębiali się w sekretach kultur: niemieckiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej i japońskiej a także kosztowali tradycyjnych smakołyków. Dla miłośników matematyki przygotowano „zabawy z nieskończonością”, podczas których dowiedziono, że matematyka to nie tylko sucha teoria, a fascynująca podróż w świat abstrakcji.

Przez cały korytarz pierwszego piętra rozciągała się Kawiarenka Pod Osiemnastką, gdzie nie tylko kosztowano najpyszniejszych domowych wypieków, ale także czytano zabawne fraszki, wróżby i utwory ułatwiające relaks z książką. Wchodząc do klasy nr 18, goście Dni Otwartych mogli poczuć się jak na sali sądowej, bowiem odbywała się tam symulacja procesu karnego przygotowana przez przyszłych prawników z naszej szkoły.

Kolejne pracownie odkrywały przed gośćmi tajniki nauk ścisłych. W sali 23 odbywały się doświadczenia fizyczne, które dowiodły, że fizyka ma również zastosowanie na co dzień. Kolejny gabinet osłonił szereg eksperymentów chemicznych wykonywanych przez zdolnych młodych chemików, a ich przebieg przywodził na myśl magiczne sztuczki iluzjonistów. Sala biologiczna stała się istnym ogrodem zoologicznym, którego okazy pochodzą z prywatnych hodowli naszych uczniów. Zaprezentowane również profesjonalne wyposażenie laboratoryjne naszej szkoły oraz zakonserwowane osobniki różnych gatunków.

Młodzież Wyspiana cały czas zaskakuje swoimi licznymi talentami, które chętnie prezentowała podczas Dni Otwartych. Jak głoszą hasła na koszulkach naszych uczniów – Wyspian to dobry wybór. Szkoła zachęca mnogością atrakcji, wykwalifikowaną kadrą nauczycielską, licznymi wyjazdami naukowymi i turystycznymi, współpracą z uczelniami wyższymi oraz bogactwem możliwości rozciągających się przed naszymi uczniami po zakończeniu liceum.

Zofia Janeczko, klasa I h