28 lutego 2018 r. w szkolnej auli PZ nr 11 w Kętach dr inż. Adam Żabka, prodziekan  ds. nauki i dydaktyki w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku – Białej, poprowadził wykład akademicki pt. „10 mitów o kryzysie gospodarczym”. Prelekcja miała na celu zdementowanie fałszywych przekonań o współczesnych finansach.

Wykładowca najpierw zapoznał uczniów z przyczynami kryzysu z roku 2007 roku, kiedy to bank centralny Stanów Zjednoczonych postanowił „pobudzić” amerykańską gospodarkę przez przyznawanie niskooprocentowanych pożyczek bankom, które następnie udzielały kredytów hipotecznych, napędzając tym samym cały rynek. Niestety, chwilowa poprawa spowodowała kryzys, który dotknął cały świat. Stało się tak, gdyż banki obniżyły swoje wymagania wobec osób ubiegających się o pożyczkę. To przez tych ludzi (potocznie nazywani NINJA – No Income No Job Assets) i z powodu ich niewypłacalności banki nie mogły oddać pieniędzy skarbowi państwa, czego skutki były katastrofalne.
Następnie wykładowca zdementował popularne mity krążące wokół szeroko pojętego kryzysu gospodarczego. Często pytał zebranych uczniów o zdanie, by dowieść, że korzystamy niekoniecznie ze sprawdzonych środków masowego przekazu. Wykazał przede wszystkim, że kryzys dawno już się skończył, a światowa gospodarka znowu się rozwija. Udowodnił, że, wbrew obiegowej opinii, konsumenci nie zawsze są racjonalni i nie zawsze postępują logicznie, kupując często droższe rzeczy i płacąc „za markę”. Zaprezentował także mechanizm stojący za upadkiem krajów Europy Zachodniej, m. in. Grecji. Nadwyżka produkcji z Niemiec trafiała na rynek grecki, hamując rozwój tego państwa. Z powodu braku środków, które byłyby generowane przez lokalny przemysł, Grecy zaciągali pożyczki w niemieckich bankach. Takie działania musiały spowodować załamanie gospodarcze i tak też się stało około roku 2010. Doktor wyjaśnił słuchaczom, iż jest to wina swoistego „opuszczenia gardy”, jak to sam określił, gdzie jedną pięścią jest cło nakładane na towary importowane, a drugą – osobna waluta, której wartość, gdy obniżona na tle innych walut, może skutecznie zniechęcać potencjalnych zagranicznych inwestorów. Unia Europejska oraz walutowa, do której wstąpiła Grecja, nakazuje państwom zniesienie ceł oraz wspólną walutę, co spowodowało krach. Uwypuklił przy okazji manipulacje mediów, utrzymujących, że upadek Grecji osłabił całą Unię. Tymczasem okazało się, że PKB tego państwa stanowi niecałe 2% dochodów tej organizacji, więc mało prawdopodobnym jest jakikolwiek wpływ na sytuację międzynarodową. Ponadto, by przystąpić do unii walutowej, należy utrzymywać zadłużenie państwa na poziomie 60% PKB. Tymczasem Niemcy mają dług na poziomie ok. 68%, Wielka Brytania – 88%, a Francja aż 96%!
Wiele innych mitów gospodarczych zostało w czasie tego wykładu zostało ujawnionych przez wykładowcę dra Adama Żabkę. Jego słowa często zaskakiwały uczniów, zmieniając znacząco spojrzenie na współczesną sytuację gospodarczą świata. Ponadto zachęciły młodzież do sprawdzania informacji, jakie są im dostarczane poprzez massmedia. Sądzę, że wykłady na temat ekonomii pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące globalnymi finansami oraz przygotowują do dorosłego życia.

Kamil Sklorz, III m