28 lutego w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie z symulacyjnej gry ekonomicznej „Chłopska szkoła biznesu”, w którym brali udział uczniowie klasy Im i Ig. Szkolenia takie organizowane są w różnych miastach Polski, a ich celem jest promowanie gry i poznawanie dawnych sposobów inwestowania. Grę w naszej szkole prowadził Michał Góra i Maria Brzeziak.

Szkolenie obejmowało część teoretyczną, podczas której analizowaliśmy historię andrychowskich chłopów w XVIII wieku i wspólnie zastanawialiśmy się, jakie czynniki zadecydowały o ich sukcesie ekonomicznym. Następnie przystąpiliśmy do pierwszej rozgrywki w podstawowej wersji. Gracze w parach, czyli dwuosobowych spółkach handlowych, starali się zgromadzić jak największy majątek, poprzez produkcję bryk, płócien i chlebów oraz podróże handlowe. Po podsumowaniu rozgrywki zostali wyłonieni dwaj zwycięzcy – Sebastian Klęczar i Piotr Marszałek z klasy Ig.

W dalszej części szkolenia zostały omówione inne warianty gry: wersja zaawansowana, która włącza do gry nakładkę Chłopska Ekonomia Społeczna, wprowadzająca do rozgrywki zagadnienia związane z ekonomią społeczną i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Uczestnicy dzięki temu dostali możliwość inwestowania w różne cele charytatywne takie jak Straż Pożarna lub Szpital Miejski. Głównym celem w tej rozgrywce było zdobycie jak największej liczby punktów, które zdobywało się dzięki zaangażowaniu w różne akcje charytatywne.

Drugą część wygrał zespół: Patrycja Skwarczyńska i Tomasz Jabłoński z klasy Im, którzy w kwietniu pojadą reprezentować naszą szkołę w czasie finału.

Uważam, że szkolenie zostało przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób. Pozwoliło nam poznać dawne sposoby handlu i zobrazować dawny tryb życia chłopów z Andrychowa.

Patrycja Skwarczyńska, I m