Filmy Andrzeja Munka

15 grudnia odbyły się w naszej szkole kolejne wykłady z cyklu KinoSzkoła, tym razem prowadzone przez panią Joannę Skorek. Na początku rozmawialiśmy o powodzie, dla którego organizowane są te spotkania. Doszliśmy do wniosku, że celem jest poszerzenie naszych horyzontów i lepsze przygotowanie do matury. Następnie mówiliśmy o tym, jak wojna trwająca w czasach młodości twórców Polskiej Szkoły Filmowej ukształtowała ich  i jaki wpływ miały te doświadczenia na ich późniejszą twórczość.

Reżyserem, na którym się tym razem skupiliśmy, był Andrzej Munk – dokumentalista i przedstawiciel nurtu realistycznego w polskim kinie. Zaczynał on w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, tam właśnie nakręcił swoje pierwsze dzieła. Jednym z nich, którego fragment oglądnęliśmy na zajęciach, był dokumentalny film propagandowy o budowie Nowej Huty, stworzony na zamówienie władz PRL. Później przeszliśmy do  dokumentu pt. „Kolejarskie słowo” mówiącym o pracy kolejarzy, nakręconym już jednak całkowicie wedle wizji Munka. Zobaczyliśmy także fragmenty „Człowieka na torze”, który był jego pierwszym filmem fabularnym. Opowiadał on tragiczną historię maszynisty, który nie mógł pogodzić się ze zmianami zachodzącymi w kolei polskiej pod wpływem ustroju. Ostatnim filmem, którego fragmentom się przyjrzeliśmy, była komedia pt. „Eroica” przedstawiająca historię mężczyzny, który mimo niechęci zostaje łącznikiem dowództwa powstania warszawskiego z oddziałami węgierskimi oferującymi swoją pomoc w walce.
Na sam koniec obejrzeliśmy jeszcze wypowiedzi na temat komedii „Zezowate szczęście” i dramatu „Pasażerka” opowiadającego historię Niemki pracującej kiedyś w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Film ten okazał się ostatnim dziełem Munka – reżyser zginął w trakcie kręcenia go w wypadku samochodowym.

Wykłady te były wyjątkowo ciekawe i dały nam szansę zapoznania się z dziełami wybitnego polskiego twórcy będącymi klasyką polskiej kinematografii.

Aleksandra Lachendro, Dominika Ostafin, kl. II