4 stycznia 2017r. klasy I A i I B gimnazjum wzięły udział w przedstawieniu pod tytułem "Mr Scrooge" w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku Białej. To przedstawienie jest adaptacją "Opowieści Wigilijnej" Charlesa Dickensa, graną z powodzeniem od 2011 roku, kiedy to zostało nagrodzone Złotą Maską za najlepsze przedstawienie roku. Obejrzane przez nas przedstawienie było prezentowane na bielskiej scenie już 499. raz. Spektakl został wyreżyserowany przez Mariána Pecko, a w tytułową rolę wcielił się Piotr Tomaszewski. Świetne lalki i kostiumy zaprojektowała Eva Farkašová, a muzykę skomponował Robert Makovecky.

Spektakl opowiada historię człowieka samotnego, Ebenezera Scrooga, którego jedynym celem stało się gromadzenie majątku. Ta pasja zmieniła jego charakter i stosunek do świata, dlatego stał się on samolubnym i skąpym człowiekiem. Stracił również sens rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Pewnej nocy odwiedził go duch nieżyjącego wspólnika Jakuba Marley’a, który zapowiedział mu, że przez najbliższe trzy noce nawiedzą go trzy duchy. I tak się stało! One opowiedziały o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości bohatera. Pod wpływem tych opowieści Scrooge stał się lepszym człowiekiem, bowiem zrozumiał swe błędy.

Spektakl bardzo podobał się wszystkim zgromadzonym w teatrze widzom, przedstawiał bowiem sceny, które bawiły, pouczały, a przede wszystkim zachwycały publiczność. Nawiązywał klimatem do Świąt Bożego Narodzenia i przekazywał wciąż aktualne przesłanie, że warto lubić ludzi, bo wtedy życie nabiera sensu.

Po spektaklu wróciliśmy do domów bogatsi o nowe wrażenia i przemyślenia. Chętnie znów tu przyjedziemy na inną sztukę!

Wiktoria Kasperek, Maja Waśko, Julia Furtak klasa Ia