W środę 5 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym wzięliśmy udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu Kino Szkoła. Uczniowie klas pierwszych liceum uczestniczyli w rozmowie na temat współczesnych polskich filmów biograficznych.

Na początku poznaliśmy genezę tego typu obrazów w rodzimej kinematografii – przed 1989 rokiem nie nakręcono zbyt wielu dzieł opisujących życiorysy znanych, wpływowych czy zasłużonych osób – ani na to nie było miejsca i czasu, a jeśli już, to większa część scenariusza nie przeszłaby przez surową cenzurę. Jednak po przełomie gospodarczym oraz politycznym, jaki nastąpił 30 lat temu, wraz z przypływem w ogromnych ilościach amerykańskiego kina oraz komercjalizacją kultury, zaczęto tworzyć filmy biograficzne. Z pomocą paru przykładów zobaczyliśmy, jak szerokie spektrum obejmują takie produkcje – od Człowieka z nadziei A. Wajdy – opowiadającego o zasługach noblisty i byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, po historię ekscentrycznej familii Beksińskich ukazaną w debiucie reżysera Jana P. Matuszyńskiego pt. Ostatnia rodzina. Poruszyliśmy także temat kina w wykonaniu kobiet, coraz bardziej dochodzących do głosu w tej branży, rozmawiając o Sztuce kochania z Magdaleną Boczarską w roli Michaliny Wisłockiej.

Tym akcentem zakończyliśmy roczny cykl Kino Szkoła i niestety po raz ostatni w tym roku doświadczyliśmy interesującej lekcji o polskim kinie, często potrafiącym dorównać zachodnim gigantom.

Szymon Kowalski, kl. 1h