W piątek 18 grudnia klasy geograficzne wzięły udział w kolejnym już seminarium popularnonaukowym organizowanym przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład był organizowany w ramach projektu „Taki mamy klimat. Popularyzacja osiągnięć naukowych z zakresu meteorologii i klimatologii”, którego celem jest przedstawienie przydatności wiedzy naukowej o pogodzie i klimacie w codziennym życiu.

Tym razem wzięliśmy udział w wykładzie na temat „Od śnieżynki do lawiny – jak powstają lawiny, skutki, zapobieganie”, który poprowadziła pani dr hab. Katarzyna Piotrowicz, prof. UJ. Wykład przybliżył nam proces powstawania lawin w górach. Dowiedzieliśmy się, że bywają one niezwykle niebezpieczne dla ludzi. Przyroda przystosowała się do panujących warunków, jednak ludzie przez brawurę i brak wiedzy często bywają ofiarami tego żywiołu. Najbardziej zagrożone są obszary górskie. Występują tam często obfite opady śniegu, które czasem mogą pojawiać się nawet w ciepłej porze roku.

Chociaż nic nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa, to i tak powinniśmy być świadomi, jak unikać lawiny lub jak radzić sobie, gdy jednak spotkamy ją na swojej drodze. Przy każdej wyprawie musimy być przygotowani na możliwe najtrudniejsze warunki. Przede wszystkim należy zapoznawać się z prognozą pogody oraz aktualnymi ostrzeżeniami służb ratowniczych dla danego obszaru. Powinniśmy mieć także odpowiednie wyposażenie, które może okazać się pomocne w przypadku lawiny. Należy pamiętać, że zawsze kluczowy jest czas, jaki mija od momentu zasypania osoby do jej odnalezienia oraz udzielenia jej profesjonalnej pomocy.

Oprócz intensywnych opadów i nachylenia stoku ważnym czynnikiem warunkującym powstawanie lawin jest ciepły wiatr fenowy. Często już przy 2 stopniu zagrożenia lawinowego nie powinniśmy wychodzić w góry. Innymi czynnikami jest naruszenie śniegu przez człowieka.  W Ameryce Północnej znacząco wzrosła liczba ofiar śmiertelnych od momentu rozpoczęcia używania skuterów śnieżnych. Niestety, ale często tragedie są potrzebne, aby uświadamiać ludzi o realnym zagrożeniu. Zostaliśmy zapoznani ze statystykami śmiertelnych wypadków w wyniku lawin z wielu krajów. Widzimy wyraźnie, że wiedza z zakresu lawin jest bardzo ważna, a wręcz niezbędna, jeżeli chcemy pozostać bezpieczni w trakcie górskich wypraw.

Dzięki seminarium dowiedzieliśmy o się wielu ciekawych, a także przydatnych zagadnieniach. Niektóre z poruszanych tematów dały nam wszystkim do myślenia, zwłaszcza w kwestii naszego bezpieczeństwa. Wykład bardzo się nam podobał i z zaciekawieniem czekamy na następne spotkania.

 

Natalia Matura, Zofia Bucka, kl. 2g