Według mnie wymiana niemiecka to bardzo dobra rzecz. Dzięki niej poznajemy nowych ludzi i otwieramy się na świat. Rozmawiając ze znajomymi z wymiany, udoskonalamy znajomość języków obcych, które w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebne. Biorąc udział w wycieczkach, dowiadujemy się również  wiele o własnym kraju.

Monika Raj, kl. II a

 

 

Tegoroczna wymiana polsko-niemiecka była drugą tego rodzaju, w której brałam udział. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nimi styczności, to było niezapomniane przeżycie. Wszyscy chcieliśmy, by strona niemiecka odebrała nas jak najlepiej. Większość uczestników najbardziej obawiała się komunikacji, która jak się później okazało, nie była żadną przeszkodą. Po całym tygodniu mogłam wywnioskować, że niemiecka młodzież była pod wrażeniem polskiej gościnności, o której często wspominała. Podczas 6 dni spędzonych razem zawiązały się nowe znajomości, a nawet przyjaźnie, których szybko nie zapomnimy.

Agnieszka Rodak, kl. I p

 

 

Wymiana polsko-niemiecka była bardzo dobrze zorganizowana. Wycieczki były ciekawe, można było na nowo odkrywać uroki naszej okolicy. Komunikacja z młodzieżą wbrew pozorom była przyjemna i bezproblemowo można się było porozumieć. Wymiana niemiecka to idealna okazja do poznania nowych osób, kultury naszych zachodnich sąsiadów i poprawienia swoich umiejętności językowych, które są bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Było to dla mnie bardzo ciekawe i miłe przeżycie. Organizatorzy pomagali nam integrować się z niemiecką młodzieżą  i opiekowali się nami, patrząc czujnym okiem na młodzież podczas trwania wyjazdów.

Julia Pałosz, kl. II a

 

Wymiana z młodzieżą z Niemiec, którą dofinansowało stowarzyszenie PNMW była bardzo ciekawym, pouczającym i rozwijającym doświadczeniem. Dzięki kontaktom nawiązanym z osobami biorącymi udział w tym międzynarodowym projekcie uczymy się oraz dopracowujemy język niemiecki, a także angielski, które w XXI w. są nam bardzo potrzebne. Wbrew moim obawom oraz przypuszczeniom komunikacja z niemiecką młodzieżą była bardzo łatwa i przyjemna. Podczas wycieczek, które odbyły się w dniach 30 maj – 3 czerwiec mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy także o naszym kraju.

Weronika Szpilka, kl. II a