1. czerwca odbyła się XXIII sesja Sejmu  Dzieci i Młodzieży, w której uczestniczyły aż trzy zespoły z naszej szkoły - Eliza Walusiak i Patrycja Skwarczyńska, Aleksandra Zacny i Marta Szpila oraz Aleksandra Wykręt i Monika Jekiełek. Wyjazd do Warszawy był nagrodą dla osób, które najlepiej wykonały projekt dotyczący lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej wolnej od symboli propagujących totalitaryzm. Był to temat bardzo trudny dla młodzieży i być może z tego powodu po sesji pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Mimo to jednogłośnie stwierdzamy, że było warto, ponieważ, jak powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, „Sejm Dzieci i Młodzieży został powołany, aby dorośli uczyli się słuchać dzieci. Dzieci mają prawo być nie tylko słuchane, ale wysłuchane”. Uchwała, którą przyjęliśmy, nie ma mocy prawnej, jednak być może rządzący odniosą się do niej  i niektóre artykuły zostaną uprawomocnione. Tego nie wiemy, jednak jesteśmy dumni, że powstała ona dzięki nam, młodym ludziom, którzy są przyszłością tego kraju.

 

W pierwszy dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy Pragę, jedną z dzielnic Warszawy. Dopiero drugiego dnia rozpoczęliśmy prawdziwą pracę młodych parlamentarzystów. Z samego rana opuściliśmy hotel, aby na czas dotrzeć do gmachu Sejmu RP. Na miejscu miałyśmy szansę poczuć atmosferę tam panującą i osobiście przekonać się, na czym polega praca posła. Specjalnie dla nas przygotowane zostały stoiska, przy których przedstawiciele prezentowali program partii i rozdawali ciekawe gadżety.

W sesji plenarnej prowadzonej przez marszałków SDiM wybranych na spotkaniu komisji udział wzięli m. in. Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, pani Marzena Machałek, Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, pan Jarosław Szarek. Wszyscy z uwagą przysłuchiwali się wypowiedziom młodych ludzi, dla których Sejm Dzieci i Młodzieży był  być może pierwszym  krokiem na ścieżce prowadzącej do politycznej kariery.

Z pewnością na długo zapamiętamy tak spędzony Dzień Dziecka.


Aleksandra Zacny, klasa III b