Wykład w Wyższej Szkole Finansów i Prawa

W czwartek 15 grudnia 2016 roku uczniowie grup humanistycznych klas Ihg i IIhg pod opieką p. prof. Anny Zielonki wzięli udział w wykładzie na Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Był on jednym z elementów projektu LEX "Zwolnieni z teorii" i dotyczył prawa cywilnego. Przeprowadził go dr Mariusz Grążawski- pracownik wydziału Prawa i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej oraz Prezes Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Na początku wykładowca wytłumaczył w zrozumiały i prosty sposób czym jest prawo cywilne i uświadomił, że mamy z nim styczność przed całe życie-od momentu narodzin, poprzez sytuacje życia codziennego, aż do śmierci. Przytoczył interesujące przykłady dotyczące czynności cywilnoprawnych ze szczególnym naciskiem na niebezpieczeństwa z nimi związane, takich jak zawieranie umów przez internet i umów dorozumianych/ustnych (np. pożyczanie pieniędzy bez spisania umowy).

 

Omówione sytuacje miały na celu przygotowanie do inscenizacji sądowych, które odbędą się po feriach zimowych. Na przykładzie zatrzymania samochodu kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu wyjaśnił nam różnicę między prawdą formalną a prawdą materialną. Małżonkowie -uczestnicy zdarzenia- twierdzili, że to żona kierowała pojazdem, co niekoniecznie musiało być prawdą. Na koniec dr Grążawski podkreślił, że znajomość prawa cywilnego jest bardzo ważna, by w przyszłości nie dać się oszukać. Niestety zabrakło czasu na przytoczenie wszystkich przykładów sytuacji zawierania umów między stronami.

Wszyscy byliśmy zachwyceni wykładem i z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnym, tym razem dotyczącym prawa karnego, który odbędzie się 10 stycznia 2017 roku.

Karolina Kwaśniak II hg