W listopadzie uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na spotkanie do Młodzieżowej Piwnicy Artystycznej w Oświęcimiu. Spotkanie dotyczyło specjalnego wydania publikacji ,,Drogi do niepodległości” redagowanej przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Troje uczniów oraz opiekun, prof. Anna Zielonka, otrzymali podziękowania za duże zaangażowanie w powstanie publikacji poświęconej Legionistom Piłsudskiego z Ziemi Oświęcimskiej.

Publikacja została wydana w listopadzie 2018 roku i znalazły się w niej artykuły napisane przez uczniów naszej szkoły: Oliviera Sitka i Kacpra Kilijana z klasy IIH oraz Agnieszkę Żywioł i Agatę Kuźmę z klasy IIIHG. W trzeciej części publikacji, zatytułowanej ,,Ludzie” uczniowie opisali losy swoich przodków podczas I wojny światowej.

Olivier Sitek w swoim artykule ,,Miłe złego początki, czyli kilka słów o życiu mojej rodziny w wirach historii” umiejętnie wplótł w historię wojenną losy swoich pradziadków. Kacper Kilijan przedstawił wojenną historię swojego pradziadka, w artykule zatytułowanym ,,Krótka historia pradziadka odznaczonego Medalem Niepodległości”. Agnieszka Żywioł utrwaliła pamięć o swoim ,,walecznym prapradziadku Walentym”, który brał udział zarówno w I wojnie światowej, jak i w Bitwie Warszawskiej. Agata Kuźma opisała losy swojego pradziadka, walczącego podczas I wojny światowej w Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

W publikacji obok artykułów naszych uczniów znalazły się też artykuły m.in. Jana Ptaszkowskiego – cenionego i szanowanego nauczyciela oraz pasjonata lokalnej historii, autora wielu opracowań historycznych.

Pisanie artykułu do tak ważnej publikacji było niesamowitym doświadczeniem. Współcześnie historia bardzo często spychana jest na dalszy plan. Pozwalamy pamięci o naszych przodkach odchodzić w zapomnienie. Rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości to idealny moment, by wspomnieć tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Każdy akt bohaterstwa przyczynił się do tego, że możemy nazywać Polskę krajem wolnym. Jesteśmy świadomi uciekającego czasu. Nieustannie przypomina nam o tym współczesny świat, lecz powinniśmy wciąż wracać. Wracać do wspomnień, wracać do korzeni. Każdy dzień to nowy fragment historii. Specjalne wydanie publikacji “Droga do wolności “ umożliwiło dopisanie kolejnego jej elementu.

Agata Kuźma, Agnieszka Żywioł