WPATRZONY W GWIAZDY – SUKCES KACPRA BUCKIEGO

W dniach 8 – 11 marca 2012r. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie odbyła się LV Olimpiada Astronomiczna. Znakomicie zaprezentował się w niej Kacper Bucki – uczeń klasy 3m (o profilu matematyczno –fizycznym) Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach, zajmując II miejsce i otrzymując tytuł laureata.  Dzięki temu sukcesowi Kacper reprezentować będzie Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej, która w tym roku odbędzie się w Brazylii. Niewątpliwie młody naukowiec zasłużył na to wyróżnienie, bowiem nie od dziś wykazuje się wiedzą z astronomii. Należy już do Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, jest także autorem artykułu w dwumiesięczniku astronomicznym URANIA.

Po raz pierwszy w olimpiadzie astronomicznej wystartował w ubiegłym roku szkolnym, jako uczeń klasy drugiej, dochodząc do finału. Wtedy został zaproszony na obóz przygotowawczy przed Międzynarodową Olimpiadą Astronomiczną jako pierwszy rezerwowy – mówi jego opiekun naukowy i nauczyciel fizyki Kazimierz Leśniak. Kacper swoją pasję rozwijał od lat, bowiem chyba od zawsze interesował się tym, co widzi na niebie. Zagłębiać się w świat gwiazd i planet pomaga mu jego osobowość. Znamy go już od sześciu lat, gdyż Kacper uczęszczał do gimnazjum w Powiatowym Zespole nr 11 (czyli popularnym „Wyspianie”). Jest uczniem bardzo spokojnym, na lekcjach zabiera głos zawsze wtedy, gdy ma ciekawy sposób rozwiązania problemu. Astronomią interesował się od zawsze. Często opowiadał o swojej pasji kolegom, nauczycielom. Na Festiwalu Nauki w „Wyspianie” zorganizował wystawę samodzielnie zrobionych za pomocą teleskopu zdjęć nocnego nieba. Wraz ze zdobywaniem wiedzy matematyczno – fizycznej rozwiązywał coraz trudniejsze problemy astronomiczne. Tak o swoim uczniu mówi Alicja Obidowicz – wychowawca Kacpra Buckiego.

Cała społeczność „Wyspiana” jest dumna z osiągnięć Kacpra i będzie dalej trzymać kciuki za niego w czasie zmagań na olimpiadzie w Brazylii. Teraz Kacper przygotowuje się do egzaminu maturalnego, a w maju po maturze – jak sam powiedział – znowu będzie uczył się astronomii. Jest świadomy, że łacińska sentencja „ Per aspera ad astra” ( Przez trud do gwiazd) w jego przypadku nabiera nowego, bardziej dosłownego znaczenia.

PZ nr 11 w Kętach