Piątek upłynął w naszej szkole pod znakiem poszukiwania zawodowych ścieżek. Jak co roku, Wyspian włączył się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, co zaowocowało niezwykle ciekawym wydarzeniem, jakim była debata zorganizowana przez uczniów klasy 3m pod kierunkiem prof. Bożeny Nycz oraz prof. Marka Cisińskiego.
Maturzyści przygotowali krótkie prelekcje na temat bezrobocia w Polsce, sytuacji i tendencji dominujących na współczesnym rynku pracy i opinii licealistów na temat przygotowania ich do dorosłego życia przez obecny system szkolnictwa. Wynikało z nich, że rynek pracy jest niezwykle dynamiczny i aby na nim się znaleźć, należy rozwijać różnorodne zdolności, kompetencje, dzięki czemu w przyszłości można pracować na stanowiskach i w zawodach na miarę marzeń.

Następnie do przygotowanych prezentacji odnosili się zaproszeni goście- przedstawiciele Urzędu Pracy, doradcy zawodowi, studenci, przedsiębiorcy. W większości potwierdzili oni obserwacje poczynione przez uczniów, ale uzupełnili je także o własne doświadczenia. Radą powtarzana chyba najczęściej było samodzielne poszukiwanie swojej drogi zawodowej, uczestniczenie w licznych przedsięwzięciach rozwijających człowieka w różny sposób. Uczniowie klas trzecich mogli poznać odpowiedzi na wiele pytań nurtujących chyba każdego młodego człowieka stojącego na progu dorosłości, kiedy to podejmowane decyzje nierzadko rzutują na całe późniejsze życie.

Debata, której głównym celem było zapoznanie młodzieży z rynkiem pracy i pomoc w wyborze właściwej ścieżki kariery, to niewątpliwie świetny pomysł. Maturzyści mogli porozmawiać z przedsiębiorcami i profesjonalnymi doradcami, dzięki czemu wkraczają w dorosłe życie bardziej świadomi swoich planów kształcenia i tego, co ich czeka w przyszłości. Przyszłości, którą budują już dziś.

Karolina Tlałka