Wydarzenia liceum

Chcąc wziąć przyszłość w swoje ręce i nie pozostawać biernym w dynamicznie zmieniającym się świecie, uczniowie klas 3m i 1g w czwartek 16 listopada udali się na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Krakowie.
Pierwszym spotkaniem był wykład ,,Przedsiębiorczość w pigułce” w Wyżej Szkole Europejskiej. Obecnie ludzie domagają się nowości, dlatego prowadzący Sebastian Kolisz zwrócił uwagę na działanie przedsiębiorcze czyli kreatywne, innowacyjne, jako podstawę sukcesu. Wspomniał również, że jesteśmy składową ludzi, z którymi spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto otaczać się osobami pomysłowymi, z pasją.
Po pierwszym wykładzie odprężeniem miało być kino lub kręgle. I na pewno tak się stało - "Listy do M.3" dostarczyły niezapomnianych wrażeń, podobnie jak rywalizacja (zabawa?) na torze bowlingowym.
Następnie odwiedziliśmy Uniwersytet Pedagogiczny, który miał do zaoferowania wykład "Nie ma czasu do stracenia!= czyli jak efektywnie wykorzystać czas studiów na budowanie kariery zawodowej". Tutaj zostaliśmy lekko zaskoczeni, gdyż spotkanie opierało się głównie na turystyce, co nie było do końca zawarte w szczegółach wydarzenia, ale wciąż warte poznania, gdyż może dla niektórych praca w tej dziedzinie stała się nową opcją do rozważenia. Niezależnie od zainteresowań, każdy mógł zrozumieć, jak ważne jest podjęcie działań dotyczących przyszłości już w czasie studiów.
Ostatnim punktem tego dnia był wykład "Od studenta do menadżera", który w opinii uczniów okazał się być najciekawszym, najbardziej merytorycznym. Ze strony osobistych doświadczeń menadżera biura turystycznego prowadzący przedstawił wymagania, jakie stawia stanowisko kierownicze, między innymi jak ważne jest utrzymanie emocji na wodzy, bezstronność, szczególnie gdy podwładny jest twoim przyjacielem (konflikt ról), umiejętność pracy pod wysoką presją, zachowanie kontroli nad sytuacją, która dzieje się daleko od nas.
W naszym świecie edukacja to nie wszystko. Istotne jest również poznanie, w czym jesteśmy dobrzy, co nowego możemy zaoferować, na jakie stanowiska posiadamy predyspozycje, a Światowe Dni Przedsiębiorczości są inicjatywą do tego właśnie stworzoną.

Małgorzata Janeczko, klasa IIIm


10 listopada uczniowie klas IIIhg i Ih brali udział w wycieczce do Krakowa, której celem było poznanie miejsc związanych z patronem naszej szkoły - Stanisławem Wyspiańskim. Wyjazd organizowany był w związku ze zbliżającą się 110 rocznicą jego śmierci. Pierwszym punktem wycieczki była Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa zwana potocznie Skałką lub kościołem Na Skałce. Właśnie tam pochowany jest Stanisław Wyspiański.

Więcej…

8 listopada w księgarni "TuCzyTam" w Kętach odbyło się spotkanie uczniów klas humanistycznychz Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i pracownikiem naukowym Wydziału Polonistyki UJ. Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej opowiedział m. in. o swojej nowej, zaskakująco zatytułowanej, książce pt. „Pypcie na języku”.

Więcej…

W dniu 8 listopada w Domu Kultury w Kętach odbyły się kolejne zajęcia z repertuaru „KinoSzkoła”. Projekt ten realizowany jest od kilku lat, a systematyczne spotkania w miłej atmosferze zawsze pogłębiają wiedzę uczniów z zakresu sztuki filmowej. Tym razem uczestniczyła w nich młodzież z klas pierwszych oraz drugiej klasy humanistycznej naszego liceum.

Więcej…

We wtorek 7 listopada klasa III m pod opieką pana Marka Cisińskiego oraz pani Krystyny Bogacz pojechała do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na spektakl reżyserii Grzegorza Suskiego na podstawie tragedii W. Shakespeare’a pt. „Makbet”. Zbiórka o 8.30 nie pozwoliła wyjechać z Kęt punktualnie o 8.40 z powodu tradycyjnego spóźnienia pociągu. W świat kultury wysokiej wprowadził nas już sam budynek teatru zbudowany na wzór Opery Wiedeńskiej. Kilku uczniów dostało bilety do loży, co dało im możliwość zobaczenia przedstawienia z innej perspektywy. O popularności inscenizacji „Makbeta” świadczyła pełna widownia, na której znalazła się młodzież z różnych szkół. Zostaliśmy wkrótce powitani przez trzy urodziwe Wiedźmy tańczące do wtóru muzyki świetnie wprowadzającej w klimat średniowiecznej Szkocji. Wszyscy zgodnie przyznają, że gra aktorska była na najwyższym poziomie, emocje towarzyszące tytułowemu Makbetowi były dobrze widoczne na jego twarzy i w ruchach, a scenografia podkreślała nastrój sztuki. Na uznanie zasługują stroje, charakteryzacja oraz sceny walki idealnie oddające ówczesne realia. Po uczcie dla ducha przyszła pora na coś dla ciała. Idealnym miejscem okazała się bielska Sfera bogata w różnorodne punkty gastronomiczne. Wróciliśmy do domów wzbogaceni o wielkie przeżycie artystyczne i estetyczne.

Kamil Sklorz, Michał Olesiak, klasa III m