W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie wiedzy o funduszach europejskich pt. „Euro na tablicy”. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie szczególnie zainteresowani wiedzą o Unii Europejskiej mogli poznać ten temat lepiej, poprzez uczestnictwo w lekcjach europejskich i późniejsze indywidualne przygotowanie. Naszą szkołę reprezentowało czworo ochotników: Małgorzata Gawlik i Katarzyna Kajta z klasy IIM oraz Oskar Smolarek i Maciej Kawończyk z klasy IIG.

17 grudnia uczestniczyli oni w finale subregionu zachodniego, czyli obszaru obejmującego powiaty: chrzanowski, oświęcimski, olkuski i wadowicki. Wsparcie zapewniły im nie tylko prof. Bożena Nycz i prof. Magdalena Krystian, które pomagały uczniom w przygotowaniach, ale także koleżanki i koledzy z klas IIM i IIG. Swym aplauzem zagrzewali uczestników do walki i tworzyli wspaniałą atmosferę. Być może to właśnie ich towarzystwo bezpośrednio doprowadziło do sukcesu naszych uczniów. Po pierwszej rundzie, składającej się z 16 pytań jednokrotnego wyboru, aż trojgu z nich udało się awansować do drugiego etapu (niestety, Maciek odpadł z rywalizacji). Druga faza konkursu wiązała się ze zmianą zasad. Tu czekała na konkursowiczów seria 3 pytań otwartych: jedno pytanie TAK/NIE, drugie dotyczące inwestycji w okolicy i trzecie wymagające wskazania, z jakiego programu był realizowany dany projekt. I tu nasza trójka sprostała zadaniu, skutkiem czego wszyscy znaleźli się
w ścisłym finale.

Tutaj zabawa polegała już zupełnie na czymś innym. Finałowa szóstka uczestników została bowiem wprowadzona na wielką planszę do gry, gdzie tak jak w Eurobiznesie lub Monopoly miała dokonywać zakupów inwestycji dotyczących wyłącznie województwa małopolskiego. Zabawa ta trwała ok. godziny, a o ostatecznym zwycięstwie zdecydowała nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim spryt, zdolność do podejmowania ryzyka i oczywiście szczęście.

Na tym etapie najlepszym z naszej trójki okazał się Oskar Smolarek, który zakończył konkurs na wspaniałym drugim miejscu (Gratulujemy!). Kolejną osobą w czołówce była Katarzyna Kajta, która zajęła trzecie miejsce. Natomiast Małgorzata Gawlik uplasowała się na równie zaszczytnym szóstym miejscu. Wszyscy finaliści dostali drobne nagrody, a zdobywcom podium wręczono dodatkowo mp4-za 3., aparat cyfrowy- za 2. i tablet multimedialny – 1. miejsce.

Wspaniałe nagrody wzbudzały w uczestnikach ducha rywalizacji, ale najważniejsza była jednak dobra zabawa. Niewątpliwie zarówno konkursowiczom,jak i publiczności podobała się formuła turnieju. Nie pozostaje więc nic innego, jak rozpocząć przygotowania do przyszłej edycji, by za rok zakończyć ją jeszcze większym sukcesem.